• nmacoskova

Reportáž ze VII. republikového sněmu

V pátek 22. 4. 2016 se středoškolští studenti setkali v pražském Goethe institutu na VII. republikovém sněmu České středoškolské unie. Diskutovali o budoucnosti školství a zaměřili se především na propojení přípravy na střední škole se situací na pracovním trhu.


Dopolední program byl vyhrazen volbě nového předsednictva, které bude v následujícím funkčním období zodpovídat za chod ČSU.  Do funkce předsedy byl zvolen Štěpán Kment, 1. místopředsedkyní se stala Lenka Štěpánová, 2. místopředsedou David Bouz a členy předsednictva byli zvoleni Nhu Anh Nguyen a Jiří Palounek.

Na sněmu vystoupila i poslankyně Nina Nováková, která zde okomentovala novelu školského zákona schválenou 20. 4. 2016.  “Do zákona se podařilo dát, že jestliže je na škole samosprávný orgán, jeho podněty se musí zabývat školská rada,” řekla poslankyně. Jedná se první velký krok vedoucí k posílení a upevnění žákovských samospráv na školách.

Odpoledne se konala panelová debata na téma Svět se mění, proč ne střední škola?, jejímiž hosty byli Bob Kartous (tiskový mluvčí společnosti EDUin), Jiří Zlatuška (předseda školského výboru Poslanecké sněmovny), Ondřej Štefl (zakladatel společnosti Scio) a Radek Moc (IT ředitel společnosti T-mobile). Diskuzi moderoval Filip Zajíček (šéfredaktor The Student Times). Pestrost hostů umožnila účastníkům pohlédnout na problematiku vývoje metodiky vzdělávání z různých úhlů, přičemž se všichni shodli na jednom – školství potřebuje změnu. Podle Boba Kartouse nese velkou část zodpovědnosti za současný stav společnost, která se aktivně nedožaduje změn. Proč? Ondřej Štefl to vysvětluje tím, že lidé mají předsudky, které jim zabraňují dělat věci, jež nejsou „normální”.

Den byl zakončen čtyřmi workshopy: Studentské samosprávy, Role učitelů ve školách, Maturity, Učivo. Účastníci spolu v malých skupinkách pracovali na jednotlivých tématech a shrnuli své hlavní myšlenky. Nápady, na kterých se po diskuzi shodli, budou sloužit jako výstupy z konzultací pro další činnost Unie.

Sobotní program se odehrával ve Skautském institutu. Studenti si úvodem zahráli LARP, při němž se překvapivě snadno vžili do svých rolí a s velkou vervou se ponořili do fiktivního konfliktu ohledně stravování na škole či studentských samospráv. Odpoledne se konala online konference, jejímž hostem byl Braňo Gigac, prezident ŠTUDENT – Aliancia stredoškolakov, který umožnil účastníkům nahlédnout do slovenského školství. Zaměřili jsme se zejména na rozdíly v našich vzdělávacích systémech, například v oblasti maturitní zkoušky či rozdělení středních škol, nebo naopak na problémy společné pro obě země a vyměnili si zkušenosti s fungováním našich organizací.

Za Českou středoškolskou unii Markéta Makarová, Michaela Slámová a Lucie Arendacká

Pokud jste neměli možnost se zúčastnit, nebo Vás náš republikový sněm oslovil, rádi bychom Vás pozvali na také na další akce. Ve čtvrtek 19. května se můžete těšit na již 6. kulatý stůl ČSU na téma Zdravý životní styl, který pořádáme ve spolupráci s paní poslankyní Ninou Nováko

ou. Diskutovat budeme mimo jiné o stravování na školách či koncepci výuky tělesné výchovy. Na začátku června se pak přesuneme do Olomouce, kde se odehraje druhá událost z projektu Zažij střední jinak. Budeme se na Vás těšit![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ width=”1/1″][vc_gallery type=”nectarslider_style” images=”7077,7078,7079,7080,7081,7083,7084,7085,7086,7087,7004,7024,7003,7002″ flexible_slider_height=”true” bullet_navigation_style=”see_through” onclick=”link_no”][/vc_column][/vc_row]

1 zobrazení

Česká středoškolská unie, z. s., je nezávislým spolkem hájícím a prosazujícím zájmy a práva středoškoláků na celostátní úrovni.

Udržujeme dialog s ministerstvem a školským výborem ve Sněmovně, pořádáme kulaté stoly o vzdělávání, posilujeme pozici žáka v prostředí školy. Naším cílem je být národní reprezentací českých středoškoláků. Přečtěte si více na stránce O NÁS.

KONTAKT:

E-mail: info@stredoskolskaunie.cz

Odběr Newsletteru:

Odesláním souhlasíš s podmínkami zpracování osobních údajů.

Spolupracujeme s:

© 2020 by Česká středoškolská unie created with Wix.com